10 sty Witam serdecznie na moim blogu!
Znalazłam w archiwum Magazynu Sztuki artykuł o mojej ulubionej, najulubieńszej technice malarskiej… akwareli. Dlaczego nie olej lub akryl? Na piedestale stawiam akwarelę – w tym wodnym świecie nic dwa razy się nie zdarza. W akwareli nie ma kopii, falsyfikatów, każdy obraz jest jeden, jedyny… jak życie.
Istnieje wiele różnych technik malarskich. Jedną z popularniejszych jest akwarela. Wśród malarzy określana jest jako technika dla twardzieli. Wynika to z faktu, iż na efekt końcowy wypływ mają zarówno umiejętności artysty, jak i wybór odpowiedniego materiału. Przedstawicielem tego rodzaju sztuki jest m.in. Julian Fałat.
Akwarele (nazwa dotyczy też samych obrazów, wykonanych tą techniką) tworzy się przy użyciu rozcieńczonych w wodzie pigmentów. Obraz malowany jest na porowatym papierze, ponieważ ten rodzaj znacznie szybciej wchłania wodę. Farby akwarelowe nie są w pełni kryjące. Barwa papieru oraz jego faktura pozostają widoczne, tworząc swoiste wrażenie artystyczne. Właśnie o taki efekt chodzi w tej odmianie sztuki malarskiej.
Tematyka akwareli to przede wszystkim bardzo romantyczne widoki i delikatne postacie. Wynika to z pastelowych odcieni farb, jaki można otrzymać po rozcieńczeniu pigmentów. Najlepszy efekt daje namalowanie w tej technice rozmytego krajobrazu bądź portretu. Ciekawie prezentuje się również martwa natura, pokryta jakby poranną mgiełką.
Malowanie akwarelami nie wymaga dużych nakładów finansowych. Warunkiem jest jednak ogromna cierpliwość i opanowanie. Akwarela to sztuka bardzo wymagająca, dla prawdziwych perfekcjonistów. Obrazy wykonywane tą techniką są unikatowe, a jakiekolwiek poprawki mogą zniszczyć cały efekt. Retusz opiera się jedynie na domalowaniu dodatkowego elementu, zakrycie go nie jest możliwe. Akwareliści nie stosują białej farby, ponieważ nie jest ona widoczna na białym papierze. Do rozjaśniania służy woda.
Wykonanie obrazu w technice akwareli jest czasochłonne, ponieważ wiele czasu zajmuje wyschnięcie papieru, na który wielokrotnie nakładana jest rozcieńczona farba. Do malowania akwareli najlepiej używać okrągłych pędzli, wykonanych z włosów z ogona kuny lub wiewiórki. Paleta powinna być w białym kolorze. Wówczas widoczny jest prawdziwy odcień farby.